مسائل زیادی وجود دارد، ولی ناامید نیستیم، تحریم ها باید برداشته شود

به گزارش مجله پیامک مسعود، معاون سیاسی وزیر خارجه پس از نشست امروز وین با بیان اینکه در جهت قرار گرفتیم، یادآور شد:، ولی جهت پیش رو پر از سنگلاخ و مشکل است و نیاز به اراده سیاسی قوی در طرف آمریکایی دارد که تصمیم بگیرد همه تحریم هایش را بردارد.

مسائل زیادی وجود دارد، ولی ناامید نیستیم، تحریم ها باید برداشته شود

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و رئیس هیأت ایرانی در نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور ایران و گروه 1+4 بعد از نشست امروز (جمعه) کمیسیون مشترک در وین در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما گفت: این کمیسیون مشترک تشکیل شد تا مذاکرات بین ایران و بقیه اعضای برجام درباره بازگشت ایران و آمریکا به تعهداتشان در برجام، لغو تحریم ها از سوی آمریکا و بازگشت ایران به تعهدات برجامی خودش صورت بگیرد.

وی یادآور شد: شکل کار این گونه بود که ما با اعضای برجام مذاکره می کردیم و آن ها هم از راستا دیگری با آمریکا به صورت جداگانه.

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه دو گروه کاری در حوزه رفع تحریم ها و همچنین هسته ای ایجاد کردیم، گفت: دو گروه مباحث فشرده ای را در طول سه روز داشتند و مقدار زیادی می توان گفت کار را جلو بردند و چارچوب های اقداماتی که طرفین باید انجام دهند، الان یک مقدار روشن تر از گذشته شده و بعضی از اقدامات الان صریحا معلوم است و اینکه طرفین چگونه باید اقدامات را انجام دهند، اینکه در یک مرحله باید باشد، این ها فعلا روشن شده و بحث شده است.

وی گفت: باید مقداری کار ادامه یابد تا لیست اقداماتی که هر طرف باید در یک مرحله انجام دهد، آماده شود و توافق درباره آن صورت بگیرد و اطمینان حاصل کنیم که همه تحریم هایی که باید برداشته شود، برداشته شود.

عراقچی توضیح داد: منظورم از همه تحریم ها، همه تحریم هایی است که آمریکا طبق برجام موظف است آن ها را بردارد و همه تحریم هایی که در طول چهار سال گذشته در دوره ترامپ گذاشته شده همه این ها باید به صورت کامل لغو شود.

این دیپلمات ارشد ایرانی گفت: هفته پرکاری بود و رایزنی های مستمر بین همه طرف ها جریان داشت. با سه کشور اروپایی به صورت جداگانه و با روسیه و چین ملاقات های دوجانبه داشتیم و این ها خیلی کمک کرد بحث ها جلو برود.

عراقچی افزود: در راستا قرار گرفتیم، ولی راستا پیش رو پر از سنگلاخ و مشکل است و کار زیادی می برد که احتیاج به اراده سیاسی قوی در سمت آمریکا دارد که تصمیم بگیرد همه تحریم هایش را بردارد و امیدواریم که به نتیجه برسیم.

معاون وزیر خارجه بیان کرد: قرار ما بر این شد هیأت ها چند روزی به پایتخت هایشان برای رایزنی ها و مشورت های بیشتر برگردند و احتمالا چهارشنبه آینده مجددا نشست را با حضور ایران و 1+4 از سر خواهیم گرفت. چهارشنبه کار را شروع می کنیم و بستگی به پیشرفت کار تصمیم خواهیم گرفت تا چند روز ادامه یابد.

عراقچی در پیش بینی از اقدامات طرف مقابل گفت: همین که در این شرایط سخت کرونا که وین در قرنطینه کامل است، این کشور ها به وین آمده و با ترتیبات و پروتکل های خاص بهداشتی برای چنین بحث مهمی جمع شدند، نشانگر جدیت کشور های عضو برجام است برای اینکه برجام را مجددا احیا کنند. این روحیه مثبت و جدیت را در اعضای برجام دیدیم و آنچه آن ها در مذاکرات نشان دادند در همین جهت است.

وی مطرح کرد: فضای مذاکرات، مثبت و سازنده است. تا الان مقداری راستا را به جلو رفتیم، ولی این گونه نیست که بگوییم حتما این راستا به انتها می رسد، مسائل زیادی سر راه وجود دارد، ولی ناامید نیستیم.

عباس عراقچی در ادامه این مصاحبه گفت: هر طرف مواضع خودش را دارد، اگر این مواضع با هم انطباق داشت، خیلی احتیاجی به این همه مذاکره و مصاحبه نبود. تفاوت هایی بین مواضع طرفین وجود دارد و این طبیعت هر مذاکره ای است.

این دیپلمات ارشد ایرانی بیان کرد: مذاکره باعث می شود این مواضع به هم نزدیک تر شود و خواسته های ما تامین شود و خواسته های طرف مقابل هم که مربوط به بازگشت ایران به برجام می شود، تامین شود.

عراقچی افزود: کار ما نزدیک کردن مواضع طرفین است و طبیعی است این کار سختی است و زمان می برد و هر کسی بر خواسته ها و مواضع خودش پافشاری می کند.

وی گفت: آن چه به ما مربوط می شود این است که همه تحریم ها باید برداشته شود، همه تحریم هایی که در دوران ترامپ گذاشته شده و همه تحریم هایی که باید براساس برجام برداشته شود. مجموع این ها اگر برداشته شود، خواسته های ما تامین خواهد شد و راستا برای بازگشت به برجام باز می شود.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه در پاسخ به این سؤال که تعبیر شما درباره لغو کامل تحریم ها چیست؟ گفت: لغو کامل تحریم ها از نظر ما یعنی همه تحریم هایی که در برجام به آن ها اشاره شده و باید طبق برجام برداشته شود و همه تحریم هایی که در چهار سال گذشته در دوران ترامپ گذاشته شده است.

رئیس هیأت ایرانی در نشست کمیسیون مشترک برجام بیان کرد: این ها مجموعه تحریم هایی است که از نظر ما باید برداشته شود، تمام تحریم ها در چهار سال گذشته به نوعی به خاطر برجام بوده است. دولت قبلی آمریکا برای اینکه برجام را از بین ببرد و به خیال خودشان به توافق بهتری برسند، مجموعه ای از تحریم ها را تحت عناوین مختلف به ایران تحمیل کردند. همه این ها باید به نوعی برشود، چون همه این ها به نوعی به برجام مربوط بوده است. این برداشتی که است که از لغو همه تحریم ها داریم و طبیعتا در همین جهت هم حرکت خواهیم کرد.

عراقچی در پاسخ به این سؤال که آیا اروپایی ها در خواسته هایی که ایران مطرح کرده همراه با ایران بوده اند؟ گفت: همه اعضای برجام، چین، روسیه، سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا که نقش هماهنگ کننده دارد، از بازگشت هر دو طرف به برجام حمایت می کنند. یعنی هم از اینکه ایران به تعهدات کاملش برشود و هم آمریکا به تعهدات کاملش برشود، آن ها حمایت می کنند و سعی می کنند نقش مثبتی را این وسط ایفا کنند، بعضی از این کشور ها بیشتر و بعضی از این کشور ها کمتر.

وی گفت: هر چقدر این ها در راستا یک توافق معقول حرکت کرده و کمک کنند به این که خواسته های ما برآورده شود، طبیعی است با آن ها به رایزنی ها و مشورت های خود ادامه می دهیم. ولی اتکای ما به آن ها نیست. اتکای ما به سه کشور، چین، روسیه و اتحادیه اروپا نیست که این ها کار را انجام دهند. ما نظرات خود را بیان و با منطق بیان می کنیم و محکم پشت نظرات ایستاده ایم و مذاکرات را تا جایی که نظرات ما تامین شود، ادامه خواهیم داد.

منبع: فرارو
انتشار: 31 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1400 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1484

به "مسائل زیادی وجود دارد، ولی ناامید نیستیم، تحریم ها باید برداشته شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسائل زیادی وجود دارد، ولی ناامید نیستیم، تحریم ها باید برداشته شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید