حفاری، استخراج و قاچاق؛ واشنگتن به دنبال چپاول نفت سوریه است

نفت سوریه در شرق این کشور به موضوعی برای نزاع میان طرف های فعال در این پرونده تبدیل شده و واشنگتن از مرحله محروم کردن دولت سوریه از منابعش به مرحله سرقت علنی رسیده است.

حفاری، استخراج و قاچاق؛ واشنگتن به دنبال چپاول نفت سوریه است

به گزارش خبرنگاران، روزنامه الاخبار لبنان نوشت: بعد از اینکه گروه های فعال در میدان سوریه در پی حمله اخیر ترکیه به شمال سوریه در مراکز جدید خود مستقر شدند نزاع شدید در شرق سوریه بر سر نفت مطرح شد آن هم در زمانی که مسائل اقتصادی سوری ها در داخل درحال افزایش است. واشنگتن که می خواست خود را از درگیری نظامی در شمال سوریه خارج کند گمشده خود را در نفت این منطقه برای حفظ اعتبار خود در هرگونه راه حل سیاسی و ادامه فشار اقتصادی بر دمشق و محروم کردن سوریه از منابع کشور خود یافت. آنکارا طی روزهای اخیر نامه های مختلفی را به طرف های بین المللی داده است. ترکیه پیشنهاد داده تهدیدات خود را درباره ازسرگیری عملیات نظامی در شمال سوریه متوقف می نماید اما در ازایش باید سهمی از نفت سوریه داشته باشد. ترکیه درخواست خود را اینگونه توجیه می نماید که می خواهد پول نفت را صرف آوارگان سوری و اسکانشان در منطقه امن کند.

در مقابل روسیه و سوریه خطرات تحرکات آمریکا را درک می نمایند برای همین کوشش می نمایند کنترل میادین نفتی را به وسیله خارج کردن کردها از زیر سلطه واشنگتن و رسیدن به توافقی برای سیطره ارتش سوریه بر منطقه شرق فرات از جمله میادین نفتی در دست بگیرند. یوری بوریسوف، معاون نخست وزیر روسیه در این باره در جریان سفر به دمشق گفته بود: ارتش سوریه به تدریج کنترل میادین نفت و گاز را در دست می گیرد. کردها به نوبه خود اهمیت پفراینده نفت به عنوان یک عامل اصلی در حل و فصل واقعی بحران در کشور را درک می نمایند. برای همین از آن به عنوان یک برگ برنده مهم در مذاکرات و هرگونه توافقی با دولت سوریه استفاده می نمایند.

اخیرا رسانه ها اطلاعاتی درباره شروع همکاری آمریکا با عربستان به وسیله شرکت آرامکو برای سرمایه گذاری در میادین نفتی تحت سیطره نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) منتشر کردند. البته منابع مطلع این اطلاعات را تکذیب کردند. این منابع در عین حال تأکید کردند که آمریکایی ها برای تهیه یک طرح فراگیر جهت سرمایه گذاری و استخراج بیشترین حجم از نفت سوریه در کمترین زمان ممکن کوشش می نمایند.

این منابع می گویند: واشنگتن به شرکت آرامکو و اکسون موبیل پیشنهاد شرکت در سرمایه گذاری نفت سوریه براساس مکانیزمی که برای دو طرف سود اقتصادی خواهد داشت، داده است. پیشنهاد آمریکا مورد توجه این دو شرکت قرار نگرفته است به این دلیل که شرکت های بزرگی که در زمینه نفت سرمایه گذاری می نمایند نظام کاری شان بر این اساس است که باید در محیط بسیار امن و براساس قراردادهای طولانی مدت فعالیت نمایند و طرف های محلی مورد اعتماد و مشروع باید ضامن آن ها باشند.

این منابع می گویند شرکت های مذکور معتقدند که صاحب حق فعلی در سرمایه گذاری شرکت شل است که تا قبل از شروع جنگ فعالیت های حفاری و استخراج و سرمایه گذاری نفت را در این منطقه انجام می داد. براساس قراردادهای امضا شده این شرکت تا سرانجام 2018 حق فعالیت در این منطقه را داشت.

براین اساس واشنگتن به دنبال تهیه طرح های جایگزینی برای سرمایه گذاری به وسیله کشیدن خط لوله نفت یا فراهم کردن تانکرهایی برای انتقال آن به خارج کشور است. واشنگتن بر طرحی برای افزایش میزان استخراج روزانه برای بیشترین استفاده از نفت در کمترین زمان ممکن کوشش می نماید. از جمله طرح های آمریکا در این راستا بازدید یک هیئت فنی 14 نفره از جمله تعدادی از مسؤولان فنی کشورهای عربی از میادین نفت در حومه دیرالزور برای آنالیز این میادین و امکان بالا بردن استخراج روزانه است اما طرح کشیدن لوله انتقال نفت از دیرالزور مورد توجه فرماندهان نظامی قرار نگرفت چراکه تأمین امنیت آن غیرممکن است و در معرض مستقیم حملات نظامی قرار می گیرد.

از زمان اعلام استقرار نیروهای آمریکایی در میادین نفت و گاز شرق سوریه منابع از فرایند تردد بالای تانکرهای نفت در حومه حسکه و دیرالزور خبر می دهند. براساس این اطلاعات منطقه رمیلان نقطه تجمع اصلی تانکرهای نفتی است که نفت را به شمال سوریه منتقل می نمایند. براساس گزارش های منتشر شده تانکرها نفت خام را از میادین دیرالزور تا الشدادی و از آنجا به الرمیلان و از الرمیلان به گذرگاه المحمودیه در مرز با شمال عراق به وسیله شرکت الناجی عراق منتقل می نمایند. این شرکت روزانه 140 الی 150 تانکر از نفت سوریه را از میادین شمال و شرق به داخل عراق می برد. همزمان واشنگتن بر قسد برای توقف انتقال نفت خام به داخل سوریه با هدف تنگ کردن عرصه بر دمشق فشار می آورد. منابع می گویند قسد به دلیل توافق قبلی با دمشق برای انتقال نفت به سمت مناطق تحت سیطره دولت سوریه زیر بار فشارهای آمریکا نرفته است. اخیرا فرمانده کل قسد اظهار داشت که نفت را به مناطق تحت سیطره دولت سوریه منتقل می نماید و همین نشان می دهد که این مساله واقعیت دارد. بخشی از نفت خام سوریه روزانه با تانکرهایی از میادین نفت در حسکه به پالایشگاه های بانیاس و حمص منتقل می گردد اما مقدار آن معلوم نیست.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 بهمن 1398 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 568

به "حفاری، استخراج و قاچاق؛ واشنگتن به دنبال چپاول نفت سوریه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حفاری، استخراج و قاچاق؛ واشنگتن به دنبال چپاول نفت سوریه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید