سهم بورس و اجاره بها در درآمد خانوارهای شهری چقدر است؟

به گزارش پیامک مسعود، تهران (پانا)- آنالیز آمارهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نشان می دهد 51.4 درصد درآمد خانوار شهری در سال 98 از محل درآمدهای متفرقه ناشی از افزایش اجاره بهای مسکن و تحولات بازار بورس بوده است.

سهم بورس و اجاره بها در درآمد خانوارهای شهری چقدر است؟

به گزارش ایرنا، متوسط درآمد اظهار شده سالیانه یک خانوار شهری در سال گذشته برابر 54 میلیون و 100 هزار تومان بوده است که نسبت به سال قبل از آن (1397) 24.4 درصد رشد داشته است.

درآمد خانوار از سه بخش درآمد حاصل از مشاغل مزد و حقوق بگیری، مشاغل آزاد کشاورزی و غیر کشاورزی و درآمدهای متفرقه تشکیل شده است.

منظور از درآمد متفرقه خانوار حقوق بازنشستگی، یارانه نقدی خانوار، برآورد اجاره بهای مسکن شخصی، درآمدهای بورسی، حساب سپرده بانکی، ارث و نظایر آن است.

آنالیز آخرین آمار اعلامی مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال گذشته نشان می دهد که 32.5 درصد درآمد سالیانه از مشاغل حقوق بگیری به دست آمده است. همچنین 16.1 درصد درآمدهای سالیانه از مشاغل آزاد کشاورزی و غیرکشاورزی و 51.4 درصد از محل درآمدهای متفرقه تامین شده است.

براساس این گزارش در سال گذشته درآمد حاصل از مشاغل مزد و حقوق بگیری 21.2 درصد، درآمد مشاغل آزاد کشاورزی و غیرکشاورزی 17.8 درصد و درآمد متفرقه 28.8 درصد در سطح شهری افزایش داشته است. طبق این آمار بیشترین افزایش درآمد، در بخش درآمدهای متفرقه بوده است که می توان آن را ناشی از افزایش اجاره بهای مسکن و تحولات بازار بورس در سال گذشته دانست.

متوسط درآمد سالیانه پولی دهک های درآمدی

خانواده ها بر اساس مجموع درآمد و هزینه سالیانه در 10 گروه دسته بندی می شوند. دهک نخست، کم درآمدترین گروه و دهک دهم پردرآمدترین گروه از خانواده ها را تشکیل می دهند.

مجموع درآمد پولی سالیانه دهک نخست 9 میلیون و 351 هزار و 700 تومان، دهک دوم 17 میلیون و 884 هزار تومان، دهک سوم 22 میلیون و 437 هزار تومان، دهک چهارم 26 میلیون و 846 هزار تومان و دهک پنجم 31 میلیون و 780 هزار تومان است.

درآمد پولی سالیانه دهک های ششم، هفتم، هشتم، نهم و دهم نیز به ترتیب 36 میلیون و 734 هزار تومان، 42 میلیون و 509 هزار تومان، 49 میلیون و 461 هزار تومان، 60 میلیون و 687 هزار تومان و 96 میلیون و 708 هزار تومان است.

طبق آخرین داده های آماری مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، در سال 98 در چهار دهک نخست درآمدی، بیشترین درآمد پولی سالیانه خانوار شهری از محل حقوق بگیری بخش خصوصی و تعاونی است. از دهک پنجم به بعد، بیشترین درآمد پولی از درآمدهای متفرقه بدون احتساب یارانه و یاری هزینه از جمله حقوق بازنشستگی، اجاره بهای مسکن شخصی و درآمدهای بورسی، سپرده بانکی، ارث و موارد دیگر است.

با توجه به این اطلاعات اهمیت معاملات بورس، سود حاصل از سپرده های بانکی و درآمد حاصل از اجاره بهای مسکن در زندگی افراد در دهک های مختلف آشکار می گردد و باید این نکته را اظهار داشت که با حذف این منابع درآمدی از زندگی، افراد تا چه میزان در دهک های درآمدی جابه جا خواهند شد.

تاثیر یارانه و یاری هزینه در درآمدهای دهک های مختلف

براساس این گزارش 14.6 درصد درآمد خانوار شهری واقع در دهک نخست و 9 درصد درآمد خانوار شهری دهک دوم از محل یارانه های دولتی است.

همچنین 19.6 درصد درآمد خانوار شهری دهک اول و 7.1 درصد درآمد خانوار دهک دوم از محل یاری هزینه است.

مطابق این داده ها، هر فرد در دهک سوم سالیانه به طور متوسط از محل یارانه ها 518 هزار تومان درآمد دارد که بیشترین درآمد یارانه ای است و در مقابل فردی که در دهک دهم واقع شده است، فقط 321 هزار تومان درآمد از یارانه ها کسب می نماید.

نکته جالب در این داده ها این است که در سال گذشته هر فرد در دهک اول و دوم به عنوان نیازمندترین افراد جامعه از نظر اقتصادی در بین دهک های مختلف درآمد به ترتیب 495 و 502 هزار تومان درآمد داشته است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 2 اسفند 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1312

به "سهم بورس و اجاره بها در درآمد خانوارهای شهری چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم بورس و اجاره بها در درآمد خانوارهای شهری چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید