عمان همچنان به دنبال واردات گاز ایران از بستر دریا، برنامه مسقط برای توسعه لوله گاز به یمن

به گزارش پیامک مسعود، وزیر نفت و گاز عمان گفت ؛ کشورش تمایل دارد تا قراردادی که 6 سال پیش با ایران برای واردات نفت پارس جنوبی منعقد نموده، احیا کند و در نظر دارد تا این خط لوله را تا یمن گسترش دهد.

عمان همچنان به دنبال واردات گاز ایران از بستر دریا، برنامه مسقط برای توسعه لوله گاز به یمن

با تور عمان از سفری عالی برای کسب آرامش لذت ببرید و با شهرهای زیبای صلاله و مسقط آشنا شوید.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرنگاران به نقل از اس اند پی پلاتس، وزیر نفت و گاز عمان گفت؛ کشورش تمایل دارد تا در صورت برقراری مجدد توافق هسته ای، برنامه های واردات گاز از ایران به وسیله خط لوله را (که معطل مانده است) احیا کند و همچنین در حال آنالیز توسعه شبکه خط لوله خود به یمن است.

محمد بن حمد الرمحی گفت: من خوش بین هستم که اگر در اواخر امسال این اتفاق رخ ندهد، شاید به زودی در خصوص زنده کردن دوباره آن پروژه صحبت خواهیم کرد.

از نظر عمان، فرصت های بسیاری وجود دارد تا از آن پروژه به خوبی استفاده کنیم.

این مقام عمانی توضیح داد به دقت مذاکرات را زیر نظر دارد اما می خواهد مطمئن گردد که اگر برجام به اجرا درآید، بادوام خواهد بود و (عمر آن به دولت فعلی آمریکا گره نمی خورد) مشمول درگیری سیاسی آینده آمریکا و ایران نمی گردد.

وی اضافه کرد: اگر تهدید تحریم های احتمالی آمریکا در آینده بر سر این پروزه وجود نداشته باشد، تامین گاز ثابت و تضمین شده باشد، ما می توانیم گاز بیشتری از ایران وارد کنیم.

نخستین سوالی که پرسیده می گردد این است، اگر پس از بایدن، ترامپ بازگردد و دوباره توافق را لغو کند، چه می گردد؟ این سوال پرسیده خواهد شد و ما باید مراقب باشیم که این بار چه نوع توافقی خواهیم داشت.

گسترش خط لوله به یمن

این خط لوله پیشنهادی از میدان گازی بزرگ پارس جنوبی در ایران به بندر صحار در شمال عمان متصل می گردد، جایی که خط لوله موجود به صلاله در نزدیکی مرز یمن می رسد.

رمحی شرح داد: در حالت ایده آل، سپس، این خط لوله می تواند به یمن توسعه یابد.

بالاخره روزی در یمن صلح برقرار خواهد شد... آنها نخستین چیزی که بعد از صلح درخواست خواهند کرد، انرژی است. گاز در کشوری مانند یمن مورد احتیاج است تا از درگیری به سمت ایجاد صنایع و فرصت ها برای مردم خود حرکت کند.

قرارداد 6 سال معوق مانده

به گزارش فارس، پادشاه کشور عمان در 4 شهریور 92 به تهران سفر کرد که در این سفر، محمد بن حمد الرمحی، وزیر نفت این کشور توافقنامه ای را در زمینه واردات گاز از ایران به وسیله خط لوله زیر بستر دریا با زنگنه امضا کرد. وزیر نفت نیز با اشاره به جزئیات این توافق نامه گفت: عملیات صادرات گاز به عمان از سال 94 شروع خواهد شد.

شش ماه بعد، در اسفند 92 و در حاشیه سفر روحانی به مسقط، قرارداد صادرات گاز طبیعی ایران به عمان به امضای وزیران نفت دو طرف رسید.

سال 1396 در آن قرارداد به عنوان سال نهایی تکمیل پروژه در نظر گرفته شده بود، اما این پروژه به دلایل مختلفی از جمله مخالفت های امارات با عبور خط لوله از حریم دریایی این کشور و نیز به قدرت رسیدن ترامپ و خروج آمریکا از برجام معلق مانده است.

بر اساس این قرارداد، قرار است تا گاز مایع ایران طی 15 سال و به ارزش 60 میلیارد دلار به کشور عمان صادر گردد.

انتهای پیغام/ب

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 4 خرداد 1400 بروزرسانی: 4 خرداد 1400 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1491

به "عمان همچنان به دنبال واردات گاز ایران از بستر دریا، برنامه مسقط برای توسعه لوله گاز به یمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عمان همچنان به دنبال واردات گاز ایران از بستر دریا، برنامه مسقط برای توسعه لوله گاز به یمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید