احتیاج صنعت کشاورزی با کود زیستی بومی تامین شد

به گزارش پیامک مسعود، شرکت دانش بنیان صنایع زیست فناوری کارا در راستای برطرف احتیاج صنعت کشاورزی و افزایش حفظ سلامت خاک و کم آلودگی محیطی، کود های بیولوژیک فراوری کرد.

احتیاج صنعت کشاورزی با کود زیستی بومی تامین شد

به گزارش گروه فناوری پیامک مسعود، کود های بیولوژیک به مواد حاصلخیزکننده ای گفته می گردد که شامل تعداد کافی از یک یا چند گونه از ارگانیسم های مفید خاکزی هستند به عبارت دیگر این کود ها که حاوی گونه های میکروبی مؤثر برای تأمین عناصر غذایی مورد احتیاج گیاه هستند، بازده فراوری در واحد سطح را افزایش می دهند.

سیامک علیزاده مدیرعامل شرکت دانش بنیان صنایع زیست فناوری کارا درباره نوع فعالیت و فراوریات این شرکت گفت: این مجموعه در زمینه فراوری فرآورده ­های بیوتکنولوژی، به عنوان حاصلخیز کننده های طبیعی خاک و سموم بیولوژیک فعالیت می نماید.

این فعال فناور درباره محصول کود بیولوژیک نیتروکارا اظهار کرد: این کود حاوی باکتری های تثبیت کننده ازت شامل Azorhizobium caulinodans است که از باکتری های جدا شده از طبیعت و بسیار موثر در تامین نیتروژن مورد احتیاج گیاه محسوب می گردد.

وی ادامه داد: این باکتری همیار با گیاه است و اطراف ریشه در ناحیه ریزوسفری، سطح ریشه و در فضای بین سلولی بافت های ساقه و ریشه گیاهان فعالیت دارند. علاوه بر این، آزورایزوبیوم فراوری کننده مواد پیش برنده رشد گیاه مانند اکسین ها، سیتوکینن ها، آبسزیک اسید، لومیکروم، ریبوفلاوین و ویتامین ها را فراوری نموده که این مواد نیز در افزایش رشد و عملکرد گیاه تاثیر ویژه­ای دارند.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان صنایع زیست فناوری کارا درباره صادرات محصولات گفت: طی سال های 91، 92 و 93 صادرات به کشور های ساحل عاج، زیمباوه، ترکیه و ارمنستان صورت گرفت که ارزش این صادرات بیش از 3 میلیون دلار بود.

علیزاده اضافه کرد: متاسفانه از اواخر سال 1392 به دلیل تحریم ها حدود 30 درصد از رقم صادرات مسدود شده است که این موضوع باعث شد اهدافی که برای توسعه شرکت برنامه ریزی شده بود صورت نپذیرد.

ثبت دو محصول جدید در کشور ترکیه

این فعال فناور ادامه داد: اواسط امسال خوشبختانه پیروز شدیم 2 محصول جدید را در کشور ترکیه به ثبت برسانیم. در گذشته تا 30 نفر به صورت مستقیم مشغول به کار بودند، ولی اکنون به دلیل شرایطی که پیش آمده است این میزان افراد شاغل به 7 نفر کاهش پیدا نموده است.

وی توضیح داد: انواع کود های بیولوژیک در جهان فراوری می گردد، ولی نمونه مشابه این محصول با این فرمول و در داخل و خارج از کشور فراوری نمی گردد.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان صنایع زیست فناوری کارا درباره محصولات جدیدی که در برنامه های شرکت وجود دارد شرح داد: این شرکت فرمولاسیون 4 نوع سم بیولوژیک را تهیه نموده است واین محصولات به صورت آزمایشی مورد استفاده نهاده شد، ولی متاسفانه به دلیل مشکلاتی که پیش روی این شرکت نهاده شد هنوز نتوانسته ایم این محصول را به فراوری انبوه برسانیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 761

به "احتیاج صنعت کشاورزی با کود زیستی بومی تامین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتیاج صنعت کشاورزی با کود زیستی بومی تامین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید