هشدار تازه سازمان جهانی بهداشت درباره اومیکرون

به گزارش پیامک مسعود، سازمان جهانی بهداشت روز سه شنبه ضمن اشاره به تازه ترین اطلاعات علمی منتشر شده در باره اومیکرون هشدار داد که به رغم کم خطر بودن این سویه جهش یافته ویروس کرونا طی روز های آینده شاهد افزایش موارد بستری افراد مبتلا در بیمارستان ها خواهیم بود.

هشدار تازه سازمان جهانی بهداشت درباره اومیکرون

شاخه اروپایی سازمان جهانی بهداشت تاکید نمود اگر چه اومیکرون بنا به تشخیص کارشناسان از حیث به خطر انداختن جان بیماران مبتلا به کووید19 کم اثر تر از سویه های جهش یافته قبلی ویروس کرونا است، اما قدرت بالای سرایت و توسعه آن به افزایش قابل ملاحظه موارد بستری در مراکز درمانی منجر خواهد شد.

کاترین اسمالوود، یکی از مسئولان بخش اروپایی سازمان جهانی بهداشت در این خصوص به فرانس پرس گفت: افزایش سریع موارد ابتلا به اومیکرون، همچون آنچه در چندین کشور شاهد آن هستیم، حتی اگر با شدت کم تر بیماری همراه باشد به زودی زمینه بالا رفتن موارد بستری در بیمارستان ها، به خصوص در میان افراد واکسینه نشده را فراهم خواهد نمود.

کشور های درگیر با اومیکرون اکنون در مواجهه با نبود شواهد کافی و اطلاعات علمی دقیق و قطعی در مورد ویژگی سویه اومیکرون که نخستین نمونه های آن اواخر نوامبر گذشته در آفریقای جنوبی شناسایی شد، بین وضع محدودیت های شدید و در پیش گرفتن یک راهبرد انعطاف پذیر برای عبور از موج تازه همه گیری بیماری کووید19 در شک و تردید به سر می برند.

فرانس پرس علت عمده این تردید را یافته های تازه در مورد کم خطر بودن این سویه جهش یافته نسبت به سویه های قبلی عنوان نموده است.

کاترین اسمالوود، کارشناس بخش اروپایی سازمان جهانی بهداشت معتقد است: هنوز خیلی زود است که بگوییم موج تازه بیماری همه گیر کووید19 ناشی از شیوع اومیکرون گسترده تر از موج دلتا خواهد بود یا خیر؛ اگر چه داده های اولیه جمع آوری شده در میان نخستین افراد آلوده به این ویروس در اروپا نشان می دهد که اومیکرون ممکن است با خطر کم تری نسبت به دلتا از حیث بستری شدن افراد همراه باشد.

این متخصص پاسخ اضطراری به بیماری ها در سازمان جهانی بهداشت سپس یادآور می گردد که باید در استناد به داده های اولیه احتیاط در پیش گرفت، زیرا در حال حاضر شمار زیادی از موارد مشاهده شده بویژه به جمعیت های جوان و سالم در کشور هایی با نرخ بالای واکسیناسیون مرتبط می گردد.

کاترین اسمالوود می گوید: ما هنوز نسبت به تاثیر اومیکرون بر آسیب پذیرترین گروه ها، یعنی سالمندانی که دوز های کامل واکسن را دریافت ننموده اند اطلاعات کامل و دقیقی نداریم.

یک ماه پس از شناسایی نخستین نمونه های اومیکرون در آفریقای جنوبی، دانشمندان و کارشناسان حوزه بهداشت و سلامت به تدریج شناخت بهتری نسبت به این سویه بسیار مسری تر و البته کم خطرتر ویروس کرونا پیدا می نمایند.

درک و شناخت علمی از ویژگی های سویه جهش یافته اومیکرون، اما هنوز در حدی نیست که بتوان مقدار تاثیر آن را در ایجاد تحولی اساسی در همه گیری بیماری کووید19 تخمین زد.

سازمان جهانی بهداشت در حالی نسبت به افزایش موارد بستری ناشی از ابتلا به اومیکرون هشدار داده که مطالعات اولیه در آفریقای جنوبی، اسکاتلند و بریتانیا نشان می دهد این سویه جهش یافته کرونا کم تر از دلتا سبب بستری شدن افراد در مراکز درمانی می گردد.

بر اساس این داده ها که هنوز کامل نیست و به گفته مسئولان سازمان جهانی بهداشت باید با احتیاط به آن ها استناد کرد، اومیکرون 35 تا 80 درصد کم خطر تر از سویه دلتا است.

کارشناسان بعلاوه مطمئن نیستند که آیا این شدت به ظاهر پایین تر، ناشی از ویژگی های ذاتی سویه اومیکرون است یا آن که به ویژگیِ جمعیت هایی که قبلاً تا حدی به وسیله واکسن یا عفونت های پیشین مصون شده اند مربوط می گردد.

منبع: یورونیوز

منبع: فرارو
انتشار: 11 بهمن 1400 بروزرسانی: 11 بهمن 1400 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1810

به "هشدار تازه سازمان جهانی بهداشت درباره اومیکرون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار تازه سازمان جهانی بهداشت درباره اومیکرون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید