شرایط سوتغذیه ایران در گزارش جدید سازمان ملل

به گزارش پیامک مسعود، خبرنگاران: سازمان ملل متحد می گوید که جهان در راستا به صفر رساندن گرسنگی قرار ندارد. همچنین هشدار می دهد که در صورت تداوم روندهای کنونی، شمار مردمانی که تحت تأثیر گرسنگی قرار دارند، تا سال 2030 از 840 میلیون نفر فراتر رود.

شرایط سوتغذیه ایران در گزارش جدید سازمان ملل

به گزارش پیامک مسعود به نقل از فارس، گزارش جدید سازمان ملل متحد (تدوین شده توسط فائو، صندوق بین المللی توسعه کشاورزی، یونیسف، برنامه جهانی غذا و سازمان جهانی بهداشت) درباره شرایط امنیت غذایی و تغذیه نشان می دهد که در حال حاضر حدود 690 میلیون نفر یا به عبارتی 8.9 درصد جمعیت جهان از گرسنگی رنج می برند. بر اساس این گزارش، شمار گرسنگان جهان در سال 2019 نسبت به سال پیش از آن تقریبا 10 میلیون نفر و نسبت به پنج سال پیش از آن نزدیک به 60 میلیون نفر افزایش داشته است.

براساس گزارش شرایط امنیت غذایی و تغذیه در جهان 2020، شمار افرادی که از ناامنی غذایی حاد رنج می برند نیز طی پنج سال اخیر فرایند افزایشی مشابهی داشته است. در سال 2019، حدود 750 میلیون نفر - یا نزدیک به 10 درصد جمعیت جهان - در معرض سطوح شدیدی از ناامنی غذایی قرار داشتند.

آمارهای مندرج در این گزارش همچنین نشان می دهد که در سال 2019 حدود 2 میلیارد نفر از ساکنان کره زمین دسترسی منظمی به مواد غذایی سالم و ایمن، مغذی و کافی نداشته اند.

* بیماری کووید-19 و گرسنگی

با توجه به تأثیرات گسترده همه گیری جهانی بیماری کووید-19، برآورد می شود که این همه گیری بسته به سناریوهای مختلف مطرح شده درباره رشد اقتصادی باعث افزایش تعداد افراد دچار کمبود تغذیه بین 83 تا 132 میلیون نفر در سال 2020 شود.

همچنین بر اثر پیامدهای بهداشتی و اجتماعی- اقتصادی ناشی از بیماری کووید-19، احتمال می رود که شرایط تغذیه آسیب پذیرترین گروه های جمعیتی بیش از پیش وخیم شود.

بچه ها و سوءتغذیه

در شرایطی که فشار ناشی از تمامی اشکال سوءتغذیه هم چنان چالشی برای جهان است، برآوردهای جاری نشان می دهند که در سال 2019 حدود 21.3 درصد از بچه ها زیر پنج سال (144 میلیون) دچار سوءتغذیه مزمن، 6.9 درصد (47 میلیون) سوءتغذیه حاد و 5.6 درصد (38.3 میلیون) دچار اضافه وزن بوده اند.

رژیم غذایی سالم

در این گزارش آمده است که رژیم های غذایی سالم برای بسیاری از افراد خصوصاً فقرا در تمامی مناطق جهان مقرون به صرفه نیست. خوش بینانه ترین برآوردها نیز حاکی از آنند که دسترسی به رژیم های غذایی سالم و بهرمندی از آن ها برای بیش از 3 میلیارد نفر در جهان مقرون به صرفه نیست. برآورد می شود که رژیم های غذایی سالم به طور میانگین پنج برابر گران تر از رژیم های غذایی سرشار از نشاسته - که تنها انرژی مورد نیاز بدن را تأمین می کنند - هستند.

رژیم غذایی، سلامت و تغییرات اقلیمی

با توجه به الگوهای کنونی مصرف مواد غذایی، پیش بینی می شود که تا سال 2030 هزینه های سلامت مرتبط بارژیم های غذایی که مربوط به مرگ و میر و بیماری های غیر مسری هستند از 1.3 تریلیون دلار فراتر رود.

از سوی دیگر، برآورد می شود که تا سال 2030، هزینه اجتماعی انتشار گازهای گلخانه ای مرتبط با رژیم های غذایی که به الگوهای کنونی این رژیم ها ارتباط دارند از 1.7 تریلیون دلار فراتر رود.

سیاست ها و اقدامات توصیه شده برای تأمین رژیم های غذایی مقرون به صرفه

فائو، صندوق بین المللی توسعه کشاورزی، یونیسف، برنامه جهانی غذا و سازمان جهانی بهداشت از تمامی کشورها می خواهند تا به منظور کاهش اتلاف مواد غذایی و ارتقای کارایی در تمامی مراحل زنجیره تأمین غذا، سیاست ها و مشوق های کشاورزی خود را به سوی سرمایه گذاری و اقدامات سیاستی پیرامون مسائل مرتبط با تغذیه در تمامی طول زنجیره تأمین غذایی جهت دهند.

سیاست های مربوط به حمایت های اجتماعی متمرکز بر مبحث تغذیه نقشی محوری در تلاش کشورها برای افزایش قدرت خرید و مقرون به صرفه کردن رژیم های غذایی سالم برای آسیب پذیرترین جمعیت ها دارند.

شرایط ایران

براساس این گزارش، ایران طی سال های اخیر شاهد کاهش نسبی درصد شیوع کمبود تغذیه در کل جمعیت خود بوده است. در این راستا، درصد جمعیت دچار کمبود تغذیه در ایران از 5.2 درصد در سال های 1385-1383 به 4.7 درصد در سال های 1398-1396 کاهش یافته است. با این حال، علی رغم این بهبود شرایط، تعداد خالص افرادی که از کمبود تغذیه رنج می برند طی این دوره زمانی از 3.6 میلیون نفر به 3.9 میلیون نفر افزایش یافته است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 21 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 990

به "شرایط سوتغذیه ایران در گزارش جدید سازمان ملل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط سوتغذیه ایران در گزارش جدید سازمان ملل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید